Čo robiť: správanie a aplikácie

Vzhľadom na to, že sa drvivá väčšina stredoškolských študentov pravdepodobne nechystá povaliť vládu, ani ohroziť fungovanie globálneho finančného systému sa nedá predpokladať, že budú ako jednotlivci vystavení sústredenému záujmu polície, tajných služieb, či privátnych bezpečnostných spoločností.

Väčšina z nás je zaujímavá iba vo forme našich dátových stôp a profilov, ktoré sú cenné pre spoločnosti, ktoré sa nám snažia niečo predať. Ako sme už ukázali, naše správanie online často hovorí o nás viac, než si uvedomujeme a než by sme o sebe asi chceli povedať. Snahu predať nám niečo na základe našich vyhľadávaní na Google.sk za posledný mesiac môžeme považovať iba za miernu nepríjemnosť ("Prečo ma stále prenasleduje tá reklama na rýchlejšie pripojenie na internet?").

Ak sa ale snažíme zistiť na internete číslo na Linku dôvery, vyhľadávame informácie o tom, čo robiť, ak som nechcene otehotnela, poskytujeme o sebe a svojej aktuálnej situácii viac informácií, než sme v danom momente ochotní povedať aj svojim blízkym.

Navyše, naše dátové profily si žijú vlastným životom a sú v podstate nesmrteľné. Instagramové selfíčka v spodnom prádle, ktoré si zavesila  môžeš síce po pol roku odstrániť, ale zostanú uložené na serverových farmách niekde v Kalifornii, ale možno i na harddiskoch desiatok známych a neznámych, ktorí Ťa poznajú osobne, alebo Ťa nikdy v živote nevideli. Tvoju pôvodne súkromnú fotku, ktorú si poslala iba vybranej skupine kamarátov niekto zdieľa do Fb skupiny o najkrajších dievčatách Oravy. Bez Tvojho vedomia.

Ako sa správať?

Inými slovami, všetko začína a končí pri nás samotných. Nepomôžeme nám, že si zašifrujeme disk na našom notebooku, ak naše heslo zostalo voľne dostupné v našej peňaženke. Ani najlepšie zabezpečenie domáceho internetového pripojenia nám nepomôže v situácii, keď sa do emailovej schránky prihlasujeme na počítači umiestnenom v škole, či cez telefón na voľnej dostupnej Wi-Fi sieti v McDonalds. Taktiež je potrebné pripraviť sa na to, že zvyčajne nebude stačiť, že niečo urobíme raz a máme vybavené. Programy a aplikácie, ktoré sú dnes považované za štandard v ochrane súkromia môžu zastarať, prestať fungovať. Musíte byť disciplinovaní. Ak sa už raz rozhodnete používať na registráciu v rôznych fórach svoju prezývku a email pomenovaný podľa Vašej postavy z Vášhoobľúbeného seriálu, zostaňte pri tom a nepodľahnite pokušeniu zjednodušiť si to tým, že uvediete hlavný email, ktorí používate.

Pozor na kamarátov a spolužiakov

Rovnako počítajte s tým, že nie všetko je iba o Vašom rozhodnutí a správaní. Ak chcete po nociach chatovať s kamarátmi, ktorí sú všetci na Instagrame, prinútiť ich presunúť sa na Signal, ktorý zabezpečuje vyššiu mieru súkromia, bude vyžadovať buď to, že ich presvedčíte, aby Signal začali používať. Alebo urobíte kompromis a časť Vašej online identity bude potenciálne ohrozená. Obdobne tak máte iba obmedzenú kontrolu nad tým, kde sa zjavia Vaše obrázky zo stužkovej, či poslednej party, ktoré zavesil Vás kamarát a nezabudol Vás pri tom aj "otagovať". Pravidlá o tom, čo sa pri takomto postovaní patrí alebo nie si musíte vytvoriť a dodržiavať sami.

A napokon: predtým, ako začnete svoje digitálne ja zabezpečovať, sa zamyslite nad tým, čo sú veci, ktoré nechcete, aby sa o Vás svet dozvedel. Také, o ktorých viete iba Vy sami alebo ste ich zverili iba najlepšiemu priateľovi. Všetci také máme. A pouvažujte nad tým, čo by sa stalo, ak by sa tieto veci stali verejnými a dozvedeli sa ich všetci Vaši spolužiaci, susedia, blízka rodina i sesternica, ktorú ste 10 rokov nevideli. Ak to teda len trochu ide, nechajte si tieto tajomstvá iba pre seba, alebo ich zdieľajte iba osobne, bez využitia chatovacej aplikácie, Skype, či nebodaj emailu. Ak predsa len potrebujete získať radu od neznámych v rámci online fóra, skúste použiť Tor prehliadač, ktorý poskytuje oproti bežným prehliadačom vyššiu mieru anonymity. 

Čo robiť

Používajte komplikované heslá, nie 123456, nie meno Vašej mačky. Čím komplikovanejšie a dlhšie heslo, tým menšia šanca, že Vás niekto nabúra. Úplne najlepšie je používať správcu hesiel, ktorý si bude heslá pamätať za Vás. Teda, okrem toho jedného, ktoré si musíte pamätať pre správcu hesiel.

Vyhýbajte sa voľne dostupným wi-fi sieťam. Ak už tak robíte, buďte si vedomí, že to, čo robíte môže sledovať niekto, kto sedí v kaviarni pár metrov od Vás. Ak si iba pozeráte iba najnovšie fotky kamaráta Fera, ktorý práve dnes vychytil na lyžovačke čerstvý prašan, OK. Ak ale práve robíte on-line prevod vo svojej banke, radšej to odložte na večer, keď budete pripojení na domácej sieti.

Nastavte si dvojstupňovú autentifikáciu. Pre najčastejšie používané služby a aplikácie (FB, Google) môžete niekomu výrazne sťažiť, aby sa Vám nabúral do Vášho emailu, či ovládol Váš profil na Facebooku tým, že si nastavíte tzv. dvojstupňovú autentifikáciu. V praxi to znamená, že kedykoľvek sa nanovo prihlásite do svojho emailu, budete potrebovať okrem Vášho hesla napríklad kód z SMS, ktorá bola na Váš telefón zaslaná pri pokuse o prihlásenie. Navyše, budete automaticky upozornení na to, že sa niekto pokúsil/pokúša dostať do Vášho emailu z iného počítača. Ako si nastaviť 2-stupňovú autentifikáciu pre účet na Facebooku sa dozviete tu a pre služby Google (G-Mail, Youtube) zase tu.

Neklikajte a neodpovedajte na emaily a SMS správy, ktoré vyzerajú podozrivo. Dvojnásobne buďte ostražití u takých, ktoré Vás upozorňujú na ohrozenie Vašej emailovej schránky, či potrebu zmeniť heslo. Či nebodaj chcú, aby ste heslo priamo napísali do emailu.

Využite nastavenia pre ochranu súkromia, ktoré Vám aplikácie poskytujú. Za posledné roky sa v tejto oblasti síce mnoho zmenilo k lepšiemu, ale napriek tomu môžete svoje súkromie chrániť ešte lepšie, ak sa pozriete na to, čo všetko si môžete nastaviť napr. v rámci svojho Facebook konta. Facebook to za Vás robiť nebudete, naopak, chce, aby ste mu o sebe "povedali" čo najviac.

Všetko, čo dáte na internet, môže byť použité proti Vám. Predtým, ako niečo napíšete do emailu, chatu, či zavesíte najnovšiu selfie na Instagram si predstavte, že to uvidí a prečíta si celý svet. Ak s tým nemáte žiadny problém, odošlite. Ak problém máte, upravte svoj aktuálny status, urobte menej vyzývavú selfie, alebo neurobte nič.

Aplikácie

V mnohých prípadoch ide o voľne dostupné programy, rozšírenia a aplikácie ktoré ponúkajú možnosť ako posilniť ochranu nášho súkromia online. Žiaden z nich nie je dokonalý, ale v prípade správneho využívania posilňujú ochranu súkromia a znižujú počet stôp, ktoré po sebe v digitálnom priestore zanechávame. Mnoho z týchto aplikácií je dostupných zadarmo a sú "open source". Inak povedané to, z akého kódu sú zložené môže preskúmať ktokoľvek, a práve možnosť hromadnej kontroly zvyšuje nielen bezpečnosť aplikácií, ale prispieva i k väčšej dôvere, že ten, kto aplikáciu naprogramoval, nesleduje postranné úmysly. Taktiež platí, že aplikácie treba neustále aktualizovať, keďže bezpečná aplikácia zo včera dnes nemusí poskytovať primeranú ochranu. 

HTTPS Everywhere

Ide o bezplatné rozšírenie Vášho internetového prehliadača (pre Firefox, Chrome a Opera), ktoré automaticky šifruje Vašu komunikáciu s tými webovými stránkami, ktoré používajú pripojenie http.

Prehliadač TOR

Internetový prehliadač TOR Vám umožňuje anonymné prehliadanie internetových stránok. Jeho používanie znižuje riziko, že sa niekto môže dozvedieť aké webstránky navštevujete, sťažuje Vašu geografickú lokalizáciu a umožňuje prístup k stránkam, ktoré môžu byť v danej lokalite zablokované. Dostupné sú verzie pre Windows aj Mac Os X, www.torproject.org

Signal- Private Messenger

Bezplatná open source aplikácia určená pre IoS a Android zariadenia, ktorá umožňuje výmenu správ a video hovory. V prípade výmeny SMS správ medzi užívateľmi aplikácie je celá komunikácia zašifrovaná a nemôže tak byť prečítaná počas prevodu treťou osobou.

Privacy Badger

Privacy Badger je rozšírením pre internetové prehliadače Firefox a Chrome, ktorý blokuje reklamné a iné trackery, ktoré sledujú kam na internete chodíme a aké stránky navštevujeme. Jeho výhodou je takmer neviditeľné fungovanie bez nutnosti nastavovania.