Úvod

Nachádzame sa v digitálnej dobe, ktorá je neoddeliteľne spätá s každodenným využívaním informačných a telekomunikačných prostriedkov. Technologický pokrok posledných rokov priniesol veľké množstvo zmien v tom ako žijeme, študujeme a pracujeme. Vo vrecku máme mobilný telefón, v peňaženke kreditnú kartu a prechádzame ulicami, ktoré sú monitorované priemyselnými kamerami. Pri šoférovaní po diaľnici prechádzame popod mýtnu bránu, ktorej kamera "prečíta", či máme zakúpenú elektronickú diaľničnú známku. Naše životy sa neodohrávajú len vo fyzickom, ale aj v online svete. Neustále zmenšovanie sa hranice medzi hmotným a digitálnym svetom je najlepšie vidieť na sociálnych sieťach. Na tých zverejňujeme informácie z nášho súkromného života, komunikujeme s ľuďmi, s ktorými sa stretávame aj v reálnom svete a čerpáme informácie o tom, čo sa deje vonku. 

Normal 
 0 
 
 
 
 
 false 
 false 
 false 
 
 EN-US 
 X-NONE 
 X-NONE 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 /* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
	{mso-style-name:"Table Normal";
	mso-tstyle-rowband-size:0;
	mso-tstyle-colband-size:0;
	mso-style-noshow:yes;
	mso-style-priority:99;
	mso-style-parent:"";
	mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
	mso-para-margin-top:0cm;
	mso-para-margin-right:0cm;
	mso-para-margin-bottom:10.0pt;
	mso-para-margin-left:0cm;
	line-height:130%;
	mso-pagination:widow-orphan;
	font-size:12.0pt;
	font-family:Verdana;
	mso-ascii-font-family:Verdana;
	mso-ascii-theme-font:minor-latin;
	mso-hansi-font-family:Verdana;
	mso-hansi-theme-font:minor-latin;
	color:#5F5F5F;
	mso-themecolor:text2;
	mso-themetint:191;
	mso-fareast-language:JA;}
 
  Príkladom vytvorenia profilu z tzv. metadát je interaktívny projekt nemeckého Die Zeit, ktorý vizuálne stvárnil tisícky digitálnych stôp poslanca Bundestagu v priebehu niekoľkých mesiacov. Viac na  http://www.zeit.de/datenschutz/malte-spitz-data-retention

Príkladom vytvorenia profilu z tzv. metadát je interaktívny projekt nemeckého Die Zeit, ktorý vizuálne stvárnil tisícky digitálnych stôp poslanca Bundestagu v priebehu niekoľkých mesiacov. Viac na http://www.zeit.de/datenschutz/malte-spitz-data-retention

Všetko, čo sa robíme v digitálnom priestore za sebou zanecháva stopy. Naše údaje obsiahnuté v rozličných registračných formulároch, e-mailoch a ich prílohách, vo videách alebo digitálnych obrázkoch a akýchkoľvek ďalších aplikáciách, ktoré nejakým spôsobom prenášajú dáta - to všetko zanecháva stopy osobných informácií. Tieto digitálne stopy obsahujú údaje nielen o tom, akým spôsobom dané technológie využívame, ale i údaje o našom súkromnom živote. Vezmime si napríklad len používanie smartfónu a rozličných aplikácií – kombinácia údajov z týchto aplikácií v závislosti od množstva, ktoré bežne využívame, dokáže o súkromnom živote a každodenných návykoch prezradiť relatívne veľa. Inak povedané, bez toho, aby sme vedeli, čo bolo predmetom emailu alebo obsahom hovoru vieme o konkrétnej osobe povedať viac, než by sa zdalo. Naše telefóny "komunikujú", aj keď s nimi práve nič nerobíme. Vedia povedať, kde sa práve nachádzame, aký telefón vlastníme, komu a kedy sme volali a kto volal nám. Sami o sebe nie sú tieto dáta o dátach (tzv. metadáta) príliš zaujímavé, ale... Ale keď ich dáme dohromady, môžeme odhaliť komunikačné vzorce počas dní, týždňov, mesiacov, či rokov. Vznik a zánik intímnych vzťahov, lekárske diagnózy, dynamiku našich sociálnych vzťahov, náboženské, či politické presvedčenie. 

Vytváranie a následné šírenie sa digitálnych stôp v elektronickom priestore sa stalo jednou zo súčasných výziev pre zachovávanie súkromia. V nasledujúcom texte definujeme právo na súkromie a jeho potrebu a budeme analyzovať, akým spôsobom sa ho vzdávame v online prostredí. Detailne rozoberieme, kto a prečo má o naše osobné údaje záujem a navrhneme niekoľko riešení, ako sa súkromie dá v čo najväčšej miere uchovať bez toho, aby sme museli prestať využívať rozličné online služby.